• تهران، خیابان سید جمال الدین اسدآبادی، خیابان یازدهم، نبش خیابان ابن سینا

احیا دوباره فولاد ازنا پس از ۸ سال با تدبیر دولت یازدهم

تاریخ خبر: ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

تلاش دولت برای رونق تولید و اشتغال در لرستان ثمر می دهد.

 وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت:با تامین سرمایه در گردش و سرمایه های توسعه ای مشکلات کارخانه های فولاتد ازنا،پروفیل همارشتن،فروآلیاژ و دیگر صنایع استان برطرف شده و شاهد افزایش تولید این کارخانه ها خواهیم بود.

به گزارش شاتا،مهندس محمد رضا نعمت زاده در حاشیه بازدید از پروژه های صنعتی استان لرستان درباره هر یک از پروژه ها به خبرنگاران توضیح داد و اظهار کرد:با حمایت جدی دولت فولاد ازنا پس از ۸ سال توقف دوباره احیا می شود.
وی افزود: این کارخانه با همراهی استاندار لرستان و سیستم بانکی علیرغم اینکه کارفرمای آن معوقات و مشکلات زیادی داشت  در مرحله نهایی احیاست و ماشین آلات جدید آن در حال ورود به کشور است.
به گفته مهندس نعمت زاده در حال حاضر ۸۵ درصد ماشین آلات و تجهیزات خارجی بخش نورد فولاد ازنا وارد شده و در حال نصب است و الباقی ماشین آلات نیز در گمرک بوده و به زودی ترخیص می شود.
مقام ارشد صنعت ،معدن وتجارت کشور تصریح کرد:بخش کوچکی از ماشین آلات خارجی هنوز آماذه نشده ودر کشور چین در حال ساخت است که به زودی آماده شده و به کشور وارد می شود.همچنین بخش های داخلی نیز تهیه شده و آماده نصب است.
مهندس نعمت زاده پیش بینی کرد بخش نورد کارخانه فولاد ازنا اواسط سال ۹۷ راه اندازی  شده و با محصول تولیدی خود که ورق های فولادی با ضخامت بالای ۵ میلیمتر است تحول عظیمی در اقتصاد،تولید و اشتغال کشور ایجاد کند.
وی یادآور شد:با وجود اینکه این کارخانه متعلق به بخش خصوصی است اما وزارت صنعت،معدن و تجارت ،بانک ها و گمرک  در کنار این مجموعه است تا بتواند واحد خود را راه اندازی کند.
وی همچنین از راه اندازی فاز دوم این کارخانه پس ازافتتاح فاز اصلی خبرداد و افزود:فاز بعدی این کارخانه بخش ذوب است که امکان تولید فولاد در این کارخانه را فراهم می کند.
وزیر صنعت،معدن و تجارت درباره حمایت از کارخانه پروفیل همارشتن نیز گفت:کارخانه همارشتن که در زمینه تولید درب و پنجره های upvc فعالیت می کند از شرکت های خوب تولیدی کشوراست و برای افزایش تولید باید افزایش سرمایه در گردش داشته باشد که با توجه به اینکه محصول این کارخانه صادراتی است با حمایت دولت زمبنه های افزایش تولید و صادرات در تولید محصولش فراهم خواهد شد.
مهندس نعمت زاده همچنین از تولید مطلوب در کارخانه فروآلیاژ لرستان یاد کرد و افزود:این کارخانه سه کوره دارد و با ظرفیت تولید ۶۰هزارتن در سال تواسنته است سال ۹۵ بیش از ۴۰ هزارتن تولید داشته باشد که درصورت افزایش نقدینگی می تواند تولید خود را افزایش دهد.
به گفته این مقام مسوول ۵۰ درصد محصولات این کارخانه صادر می شود وبا افزایش نقدینگی و حمایت دولت در وصول مطالبات این کارخانه ازذوب آهن اصفهان  این صادرات به صورت کمی و کیفی افزایش می یابد.
مهندس نعمت زاده تاکید کرد:ذوب آهن اصفهان متعلق به شستا است و مشکلات و مسائل زیادی داشته که در تلاشیم با رفع آنها مشکل کارخانه فروآلیاژ را حل کنیم.
وزیر صنعت،معدن و تجارت لرستان را استانی با قابلیت های ویژه برای توسعه توصیف کرد و افزود:برای پیشرفت های صنعتی و معدنی استان تصمیم گیری های خوبی انجام شده که به زودی اجرایی می شود و برای افزایش تولید و اشتغال در این استان همه مسوولان و دستگاه های اجرایی باید به یکدیگر کمک کنند تا زمینه های رشد اقتصادی منطقه بیش از پیش فراهم شود