• تهران، خیابان سید جمال الدین اسدآبادی، خیابان یازدهم، نبش خیابان ابن سینا

تصویب قرارداد سرمایه گذاری خارجی ۵.۶ میلیارد دلاری در صنعت ایران

تاریخ خبر: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصویب قرارداد سرمایه گذاری خارجی به مبلغ ۵.۶ میلیارد دلار در بخش صنعت توسط هیات عالی سرمایه گذاری خارجی در وزارت امور اقتصادی و دارایی را اعلام کرد.

به گزارش شاتا، محمدرضا نعمت زاده، با اشاره به تمایل شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران در دپران پسابرجام ، اظهار کرد:« در حوزه صنعت  ۵.۶  میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی به صورت مشارکت با شرکت های ایرانی به تصویب هیات عالی سرمایه گذاری خارجی در وزارت امور اقتصادی و دارایی رسیده است. این سرمایه گذاری از ۳۰ درصد به بالا و حدود ۱۸۰ پروژه است که تعداد کثیری از آن ها نیز  به مرحله اجرا رسیده است.

وی با اعلام این موضوع که کار اجرایی ۷۶ پروژه این قرارداد آغاز شده است، کفت:۲۶ پروژه راه اندازی شد و ۴۸ پروژه دیگر نیز در شرف اجرایی شدن است که بزودی تکمیل می شوند.

مهندس نعمت زاده، با یادآوری اینکه قبل از برجام شرکت های معتبر خارجی تمایلی به مشارکت و سرمایه گذاری در بازار کشور را نداشتند، اظهار کرد:در حال حاضر شرکت ایران خودرو به صورت مشارکتی با شرکت طرف قرارداد خارجی آماده افتتاح است. سیترون در حال مشارکت با شرکت سایپای کاشان است و شرکت های دیگری در حوزه  تجهیزات پزشکی، داروسازی، شیمیایی، غذایی و نفت و گاز نیز وارد این برنامه شده اند که برای کشوری که در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی متوقف بود، حایز اهمیت است.

وی عزم شرکت رنو را برای عقد قرارداد با ایران جدی تپصیف کرد و گفت: رنو، نامه نگاری های متعددی به ایران داشته است و علیرغم اینکه ما قیمت را اضافه کردیم،  هیات مدیره این شرکت قیمت پیشنهادی ما را نیز تصویب کرد.

مهندس نعمت زاده همچنین قرارداد شرکت بنز را تمام شده دانست و افزود: به خاطر افزایش سهم تولید داخلی می خواهیم قطعات این محصول در داخل کشور تولید شوند که پتانسیل این کار نیز موجود است.